sunnuntai 18. huhtikuuta 2021

Maaliskuun budjettikauden ruokarahaseuranta

Minulla oli maaliskuun budjettikaudella pienimuotoinen ruokarahaseuranta. Tähän liittyi myös ruokaan menevän budjetin pienentäminen. Normaali ruokakauppabudjettini on 300 euroa ja tämä pitää sisällään ruoat ja sälän. Nyt asetin budjetin 250 euroon ja tavoite oli, että ruokiin saisi mennä 200 euroa. 

Erottelin ruokaostokset ja kaiken muu sälä (eli roskapussit, vessapaperit tms). Sälään meni rahaa 20,56 euroa ja siellä oli kyllä tässä kuussa aika paljon ostoksia. Ostin muunmuassa pumpulia, roskapusseja ja käsisaippua, joita ei tarvitse joka kuukausi ostaa. Lisäksi oli biojätepusseja, hygieniatarvikkeita ja nenäliinoja, joita ostan kyllä varmaan joka kuukausi.

Varsinaiseen ruokaan meni 228,55 euroa. Eli ylitin 200 euron tavoitteen. Mutta.

Tästä summasta 59 euroa meni ruokaboksiin (ruoka-aineet kolmen ruokaan, kestävät yhdelle hengelle noin 7 päivän lounaisiin ja päivällisiin). Toki oli ehkä vähän hölmöä tilata ruokaboksi haastekuukautena, mutta näin nyt tein.

Alkoholi tähän ei kuulu. Yleensä ostan saunaoluet ihan perusruokabudjetista, mutta nyt jätin ne ulkopuolelle, koska mua kiinnosti tietää summa joka menee nimenomaan vain ruokaan. Saunaoluisiin mulla meni kuukaudessa noin 16 euroa, jos lukijoita tällainen tietoa kiinnostaa :) Toim.huom. ostan suht kalliita oluita á 3 euroa.

Herkkuihin tuosta summasta meni 15,94 euroa. Ostin aika paljon herkkuja tässä kuussa! Euromääräisesti välttämättä en, mutta lista on pitkä: yksi 15-eskimopaketti (näitä on vielä sentään syömättä näin huhtikuun lopullakin), 1l vaniljajäätelöä, 4 karkkipussia ja kaksi suklaalevyä. Leivoin myös yhden brownie-pellillisen. En syönyt kaikkea yksin, mutta rehellisyyden nimissä suurimman osan kyllä. Vähän on päässyt käsistä taas tämä herkkujen syönti...

Valmisruokaan tästä summasta meni 12,34 euroa. Tämä pitää sisällään yhden maksalaatikon, yhden pakastepitsan ja kaksi thaicubea.

Ostin myös 24-packin vissyä, 7,89 euroa.

Kun nämä kaikki laskee summasta pois niin jäljelle jää 133,38 euroa! Tällä sain seuraavaa:

  • 17 luumua
  • 2 nektariinia
  • 5 kiiviä
  • 12 appelsiinia
  • 6 banaania
  • 4 päärynää
  • 2kg perunoita
  • 2kg porkkanoita
  • 1kg sipulia
  • 1 kesäkurpitsa
  • 1 munakoiso
  • 3 chiliä
  • 1 lanttu

  • 5 herkkusientä
  • 1 persilja
  • 1 tilli
  • 1 pakastepinaatti
  • 1 salaatti
  • 6 paprikaa
  • 3 rasiaa kirsikkatomaatteja (á 250g)
  • 6 tavallista tomaattia
  • 5 kurkkua
  • 2 tomaattimurskatölkkiä
  • 2 paseerattutomaattitölkkiä
  • 26 kananmunaa
  • 3 profeel-rahkaa
  • 5 perusrahkaa (valion)
  • 1l luonnonjugurttia
  • 2 raejuustoa
  • 1kg oltermannijuustoa
  • Manchegojuusto
  • Salaattijuusto
  • Oivariini 400g pakkaus
  • Voi 500g pakkaus
  • 1 kevytmaito
  • 7 iKaffea
  • 150g ohuen ohut kinkku
  • 2x 300g kananfileesuikale
  • 300g kinkku
  • 2x 150g kylmäsavulohi
  • 1 siemensekoituspussi
  • 1 oliiviöljy
  • 1 valkoviinietikka
  • 1 oliivipurkki
  • 5 leipäpakkausta (yksi vaalea, neljä ruis – koot vähän vaihtelivat 4 – 12 leipää per pakkaus)


Nyt huomaan hieman mokanneeni tässä seurannassa, koska en tarkkaan kirjannut mitä minulta jo löytyi. Toki osa jäi vielä kuun loputtua kaappiin seuraavalle kuulle. Suurimmat mitä minulla oli jo kaapissa, mitkä muistan ja kannattaa mainita on 2x jauhelihapakettia pakkasessa ja kaksi kahvipakettia kaapissa. Juon kahvia paljon ja minulla mennee 2 pakkausta kuussa. Minulla on myös marjoja todella paljon pakkasessa, joten nämä saan ”ilmaiseksi” (mustikoista ja puolukoista kiitos isälle <3, vadelmista ja mustaherukoista kiitos äidille <3 ja mansikoista kiitos itselle <3).

2 profeel-purkkia ja 2 rahkapurkkia ostin pullonpalautusrahoilla, jotka eivät ole ylläolevassa listassa.

Söin kuukauden aikana kerran ulkona ja tilasin kerran ruokaa kotiin (illaksi). Kerran hain lounasta kotiin. Eli kolme kertaa söin kotini ulkopuolella. Yhden kerran söin pakkasesta itse tekemääni ruokaa edellisessä kuussa. Minulla kävi kahtena kertana ruokavieraita, toisella yksi ja toisella kolme. Nämä tarjoilut sisältyvät ylläolevaan listaan.

En myöskään kirjannut ylös, että mitä ruokia kokkailin. Muistan tehneeni ainakin makaroonilaatikkoa, kasvispitsaa, butterchickeniä, kasvisbolognesea, sienirisottoa, jauhelihakeittoa, peruna-fenkoli-vuohenjuustolaatikkoa. Osa näistä siis tuli tilaamastani ruokaboksista.

Vähän tämä ruokarahaseuranta nyt lässähti, mutta silti ihan mielenkiintoista. Aika paljon mulla menee rahaa siihen sälään eli herkkuihin, valmisruokaan, vissyyn, saunaolueen, taloustarvikkeisiin. Varmaan pääsisin omilla ruokamäärilläni noin 150 euroa ruokalaskuun kuussa, jos edes hieman katsoisin, että mitä ostan ja mistä. Ja söisin vielä oikein hyvin. Voisi tässä todeta, että aika pienellä rahalla sitä kyllä pärjäisi. Ihan en usko 50 euroa per henkilö kulutukseen, mutta 100 euroa voisi hyvinkin olla mahdollista omalla kohdallani ja ruokamäärilläni, jos olisin todella, todella tarkka. 

Muutamissa asioissa voisin hyvinkin säästää, esim iKaffen käyttö on kallista. 7 iKaffe-purkkiin meni 15 euroa ja saman olisin saanut alle 7 eurolla, jos siis olisin ostanut tavallista maitoa. Ylipäätään kahvin juomisen vähentäminen pienentäisi ruokabudjettia. Juuston syömisen lopettaminen voisi olla taloudellisesti kannattavaa. Perushedelmät (appelsiini, omena) ovat suht edullisia mutta sitten kun alat ostamaan melonia ja muita erikoisempia hedelmiä niin helposti lasku kallistuu. Ylipäätään mitä erilaisempia juttuja ostat niin sitä enemmän maksat. Mun on hieman vaikea uskoa niitä juttuja, että kuussa menee rahaa ruokaan vain 50 euroa mutta sillä syödään luomua, avokadoa, lähilihaa tms. Uskon kyllä että ruokaan voi jollain mennä 50 euroa kuussa, mutta pakkohan sen on vaikuttaa siihen mitä voit sieltä kaupasta ostaa. Ellet sitten syö vain pari kertaa viikossa.

Somen ruokakauppalaskukeskustelut on jokseenkin ärsyttäviä. Tosiaan ihmisille ruokalasku tarkoittaa eri asioita. Se että ihmisten ruokaan menevää rahamäärää voisi vertailla, pitäisi selvittää ainakin seuraavat:

  • Pitääkö sisällään taloustarvikkeet, saippuat, samppoot, hygienian, siivoustarvikkeet yms
  • Pitääkö sisällään alkoholin
  • Pitääkö sisällään kaiken talouteen ostetun ruoan vai ostaako talouteen joku toinenkin henkilö ruokaa esim puoliso, isovanhemmat, lapset
  • Ostaako kaiken ruoan kaupasta vai löytyykö pakkasesta marjoja, lihaa, kalaa tms, leivotko itse leipää
  • Syökö kuinka paljon lounasruokaloissa/koulussa ja meneekö nämä rahat mistä budjetista
  • Syökö kuinka paljon ylipäätään poissa kotoa (esim ihan vaikka töiden puolesta – itsellä ainakin on (oli) jonkin verran illallisia/työmatkoja jolloin en maksanut omia aterioitani parhaimmillan useampaan päivään ja tämä luonnollisesti laski kuun ruokabudjettia)
  • Syökö sinun luonasi usein muita ihmisiä, kuinka usein ja kuinka monta henkeä
  • Oletko sekasyöjä vai kasvissyöjä
  • Kuinka paljon ylipäätään syöt – ihmiset ovat hämmentävän eriruokaisia, toisille riittää vain yksi lämmin ateria päivässä, jotkut jättävät aamu-väli-iltapalat kokonaan välistä. Paljon urheilevat syövät huomattavasti enemmän.
  • Missä asut – onko sinulla auto eli mahdollisuus käydä ostoksilla isommissa marketeissa vai käytkö kaupassa pienissa kalliimmissa kaupoissa
  • Onko sinulla jokin allergia/ruokavalio esim gluteeniton, maidoton tms

 

Eli loppujen lopuksi paljonko ”rahaa menee ruokaan kuussa” –kysely ja eurojen vertailu on yhtä turhauttavaa kuin pelkän asuntolainamarginaalin kysyminen ilman lisätietoa esim omarahoitusosuudesta, tuloista, muusta omaisuudesta. Aika moni asia vaikuttaa lopputulokseen.

Tämä seuranta nyt meni vähän penkin alle, mutta tarkoitus olisi toistaa tämä tässä joku kuukausi kun innostun. Perusbudjettini ruokakauppaostoksiin on 300 euroa kuussa ja yritän päästä tämän alle pitämällä muutaman kuun 250 euron budjettia. Tosiaan tämän seurannan perusteella tämä olisi helppo alittaa kunhan vain malttaisin olla ostamatta valmisruokia ja herkkuja. Tuskin maltan, mutta ainahan sitä voi haaveilla :D

2 kommenttia:

  1. Meillä ruokalaskua on pienentänyt hieman hiilihapotuslaitteen ostaminen. Ja ympäristön kannalta koen sen mielekkääksi, että nyt emme rahtaa pullotettua vettä kotiin. Vähentää myös palautuspullorumbaa.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Mä olen tämän kohdallani vähän torpannut, kun en hirveästi tuota vissyä juo. Tuollainen 24-pack kestää pari kuukautta ja sitten saatan olla ilmankin vissyä pitkään. En ole tuota ympäristönäkökulmaa itseasiassa oikein ymmärtänyt ajatella. Ehdottomasti pitää harkita tätä, jos vissyn kulutus lisääntyy.

      Poista

Listautuvan yhtiön osakkeen ostaminen

Sijoittaminen on jatkuvaa oppimista. Muistan, kun minulle aiheutti harmaita hiuksia ymmärtää miten rahastot toimii. Pelkäsin tosi paljon, et...